Przedszkole w Lubartowie Casper, apel z okazji Dnia Niepodległości

11 Listopada

5/5 (1)

Czy Casperki zasługują na 5 gwiazdek?

Nasza najstarsza grupa w Casperku zaprosiła kolegów i koleżanki na Apel z Okazji 11 Listopada 🙂 Kliknij by wejść na stronę www – Przedszkole w Lubartowie Casper

  • Przedszkole w Lubartowie Casper, apel z okazji Dnia Niepodległości

Galeria w roli głównej … Casperki, znajdź swoją pociechę, oceń komentuj i polecaj

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‚GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);ga(‚create’, ‚UA-90568817-6’, ‚auto’);ga(‚send’, ‚pageview’);</script>

Święto Niepodległości. Co się wydarzyło 11 listopada?
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Każdego roku są oficjalne obchody, patriotyczne marsze, a czasem i zamieszki. Tymczasem mało kto pamięta, co dokładnie stało się 11 listopada 1918 roku. Co upamiętnia Święto Niepodległości?
11 listopada, politycy, i nie tylko, przypominają w czasie uroczystych obchodów, że w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Czy jednak faktycznie tego dnia Polska odzyskała niepodległość? Co naprawdę upamiętnia Święto Niepodległości?
Kiedy Polska odzyskała niepodległość?
Polska odzyskała niepodległość na jesieni 1918 roku. 11 listopada jest więc arbitralnie wybraną datą obchodów tego święta. Faktem jest, że niepodległość Polski ogłosiła, powołana przez Niemców i Austriaków – Rada Regencyjna Królestwa Polskiego już 7 października 1918 roku. Natomiast pierwszy rząd powołany przez samych Polaków powstał w Lublinie w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku jako Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej.
Odzyskanie niepodległości przez Polskę nastąpiło 7 października lub 7 listopada 1918, a nie 11 listopada. Jednak to właśnie 11 listopada jest dniem Święta Niepodległości. Co takiego wydarzyło się tego dnia w 1918?
11 listopada 1918 – przejęcie władzy wojskowej przez Piłsudskiego
11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, czyli trzyosobowy rząd polski, zastępujący zdetronizowanych monarchów zaborczych, władzę nad podległym jej wojskiem przekazała Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia nowy, socjaldemokratyczny rząd niemiecki w podparyskim Compiegne podpisał z przedstawicielami Ententy rozejm, kończący I wojnę światową, a w Warszawie rozbrojono pruski garnizon wojskowy i żołnierzy zaborczych, patrolujących ulice miasta.
Od kiedy obchodzimy 11 listopada jako Święto Niepodległości?
11 listopada został Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 roku, choć już od 1926 był dniem wolnym od pracy dla administracji rządowej. Faktycznie zaś Świętem Niepodległości został w 1989 roku – od tego czasu obchodzony jest każdego roku. 11 listopada obchodzimy więc, nie tyle odzyskanie niepodległości, ile przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego. Ale to, co naprawdę upamiętniamy ma mniejsze znaczenie w porównaniu z symboliką tego dnia, jaka zapisała się w zbiorowej świadomości Polaków.
Źródło: http://www.fokus.tv

Podziel się tym wpisem przez profile społecznościowe i e-mail

Dodaj komentarz